baner

Blog

Parterowy czy piętrowy?

Dom na jednym poziomie, czy z poddaszem użytkowym? Wielu za nas ma ten dylemat, a odpowiedź wbrew pozorom wcale nie jest prosta. Kiedy deweloper zamieszcza ofertę mieszkań dwupoziomowych, gdzie część pomieszczeń lub sypialnie usytuowane są na wyższej kondygnacji, to rozwiązanie takie wydaje nam się luksusowe. Prawie własny domek w budynku wielorodzinnym.

Ale kiedy zamierzamy kupić dom, wersja domu parterowego bez schodów wydaje nam się często rozwiązaniem bardziej luksusowym.
To jak jest naprawdę? Czy są jakieś obiektywne kryteria, żeby rozstrzygnąć, które rozwiązanie jest lepsze?
Otóż każde z tych rozwiązań ma lepsze i gorsze strony, o czym warto wiedzieć przed zakupem domu.
Większość naszych klientów jest przekonana, że parterowy domek jest najtańszy. Niski, płaski, bez stropów i schodów, wydawałoby się, że to jest najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Nic bardziej mylnego.

Bawiliście się kiedyś z waszymi dziećmi klockami lego? Wyobraźcie sobie prostokątny domek z klocków składający się z parteru i piętra. I teraz zdejmujemy piętro znad parteru i kładziemy obok. Zapytacie: i co z tego? Otóż właśnie wasz piętrowy domek o powierzchni np. 120 m2 został przekształcony w taki sam domek 120 m2, tyle że parterowy. Ale domek parterowy w obrysie jest dwa razy większy. Ma dwa razy większy fundament i dwa razy większy dach. Do tego w piętrowym domku mieliśmy użytkowe poddasze, czyli zabudowana przestrzeń pod dachem była wykorzystana, a w domu parterowym całe poddasze pod dwa razy większym dachem jest bezużyteczne. Czyli zapłaciliśmy za tę przestrzeń, ale z niej nie korzystamy. Tak, z całą pewnością dom parterowy nie jest najtańszym rozwiązaniem. Zwykle jest znacznie droższy od domu tej samej wielkości, ale z poddaszem użytkowym. Ma większą powierzchnię wszystkich przegród zewnętrznych, więc wymaga więcej ciepła do ogrzania. Ponadto zabiera dwa razy więcej miejsca na działce, a przecież zabudowana część działki stanowi najdroższą część domu, do tego nie na każdej działce taki dom się zmieści.

Czy to znaczy, że zamierzam zniechęcić wszystkich do parterowego domu?
Nic z tych rzeczy. Po prostu cena takiego domu nie jest jego najsilniejszą stroną, ale jeżeli zdecydujemy się wydać trochę więcej pieniędzy na nowy dom i kupimy większa działkę, to parterowy dom ma wiele zalet. Może być dużo bardziej przestrzenny, ponieważ wszystkie pomieszczenia zlokalizowane są na jednym poziomie. Nie ma poważnej bariery komunikacyjnej w postaci schodów, które nie dla wszystkich są łatwe do pokonania. Daje więcej możliwości projektantowi, dzięki czemu można stworzyć atrakcyjną i funkcjonalną przestrzeń, przyjazną w szczególności dla dzieci i osób starszych.

No to jakie zalety ma dom piętrowy?

Jak już wcześniej powiedzieliśmy, jest tańszy. Ta sama powierzchnia użytkowa wymaga użycia na jej wybudowanie mniejszej ilości materiałów. Z tego samego powodu jest tańszy w utrzymaniu. Może być wybudowany na stosunkowo niewielkiej działce, co przy obecnych cenach nieruchomości nie jest bez znaczenia. Ma zdecydowany podział na dwie strefy: dzienną na parterze i sypialną na poddaszu. Doceniają to w szczególności rodzice, kiedy dzieci idą spać i część domu pozostaje do naszej wyłącznej dyspozycji.

No to jak dokonać wyboru? Jakie rozwiązanie wybrać? Jakie jest lepsze?

Nie ma uniwersalnej reguły. Ze względów ekonomicznych najczęściej wybieramy dom z poddaszem użytkowym, gdzie za stosunkowo rozsądną cenę możemy uzyskać całkiem sporą powierzchnię użytkową.

Ale jeżeli aspekt ekonomiczny nie jest najważniejszy, bo na przykład odchowaliśmy już dzieci i sprzedajemy duży dom, który po latach użytkowania z czasem przestał być nam potrzebny, to zakup kameralnego domu parterowego na jesień życia jest jak najbardziej uzasadniony.

Parterowy dom nie tylko dla osób starszych jest atrakcyjnym rozwiązaniem, ponieważ możliwość zaprojektowania nowoczesnych jednoprzestrzennych wnętrz na jednym poziomie, dla każdego może być interesującym rozwiązaniem.

Czyli jak wybrać? Parterowy czy piętrowy?

Z przedstawionych argumentów wynika, że na tak postawione pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Dla każdej rodziny odpowiedź może być inna. Najlepiej rozważyć przedstawione wyżej kryteria i dokonać wyboru. 

Gdybyście z takim wyborem mieli mimo wszystko kłopot, to zapraszam do kontaktu.


Grzegorz Soja
architekt IARP