baner

Blog

Projektowanie zrównoważone

Każdy kto interesuje się designem, architekturą lub aranżacją zapewne nie raz spotkał się z terminem: projektowanie zrównoważone. Na czym ono polega i czym różni się od projektowania tradycyjnego?

Zwykle myśląc o nowym domu koncentrujemy się na miejscu w którym powstanie i na projekcie. Kupujemy działkę i odwiedzamy architekta, opowiadamy mu o naszych oczekiwaniach i oczekujemy na gotowy projekt.

Z gotowym projektem znajdujemy firmę budowlaną i… dowiadujemy się, że piękny dom, który zaprojektował nam architekt, zupełnie nie mieści się w naszym planowanym budżecie. A nadto szereg rozwiązań w realizacji na budowie spowoduje komplikacje, na które nie byliśmy przygotowani. 

Tak oczywiście nie musi się zdarzyć, ale może. I to jest wystarczającym powodem, żeby zaprojektować nasz nowy dom w sposób zrównoważony.

Czyli jaki?

Otóż już na etapie ustalania podstawowych parametrów projektowanego domu należy uwzględnić wszystkie możliwe aspekty: architektoniczne, funkcjonalne, ekonomiczne, techniczne, materiałowe, finansowe i wszelkie inne, które przyjdą nam do głowy w czasie planowania nowego domu.

Tym właśnie zajmuje się „dom od architekta”.

Oferujemy klientom dom, ale rozpoczynamy rozmowę o nowym domu, kiedy go jeszcze nie ma. Przedstawiamy różne aspekty użytkowe, techniczne i finansowe, ale przede wszystkim bazując na bogatym doświadczeniu potrafimy w praktyczny sposób odpowiedzieć na większość pytań dotyczących projektowanego domu. A kiedy już przystępujemy do projektu, projektujemy nie tylko architekturę domu, ale również jego cenę, która głównie wynika za zastosowanych rozwiązań technicznych i materiałowych.

Zatem nasz dom zaprojektowany w sposób zrównoważony jest dopasowany do wszystkich potrzeb rodziny, która ma w nim zamieszać. Osiągamy ten efekt rozwiązując wszystkie problemy związane z budową nowego domu, nie tylko te budowlane.

Grzegorz Soja
architekt IARP